Excelsys Technologies Ltd LXD96-3150SW
LXD96-3150SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD96-3150SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 15-30.4V
Datasheet Download
LXD96-3150SW.pdf
Availability of LXD96-3150SW
QUANTITY
LXD96-3150SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD96-3150SW
Internal Part NumberEIS-LXD96-3150SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD96
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output15 ~ 30.4 V
Current - Output (Max)3.15A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.91" L x 2.66" W x 1.46" H (201.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD96-3150SW
Related LinksLXD96-, LXD96-3150SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD96-3150SW Details Description
Related parts for LXD96-3150SW
RES SMD 442 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 18V 100A 0805 datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B 24QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16V554 68PLCC datasheet.pdf
SW LOCKING RING .718 O.D. .04" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC S VFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf