Microsemi Analog Mixed Signal LXM1617-12-61
LXM1617-12-61 picture photo
Mfg. Part Number
LXM1617-12-61
Manufacturer
Product Category
Inverters
Brief Description
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG
Datasheet Download
LXM1617-12-61.pdf
Availability of LXM1617-12-61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXM1617-12-61 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXM1617-12-61
Internal Part NumberEIS-LXM1617-12-61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Optoelectronics
FamilyInverters
SeriesLXM1617-12-6x
Voltage - Input12V
Output1800V
TypeInverters for CCFL and UV Lamps
Size / Dimension3.94" L x 0.63" W x 0.30" H (100mm x 16mm x 7.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXM1617-12-61
Related LinksLXM161, LXM1617-12-61 Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LXM1617-12-61 Details Description
Related parts for LXM1617-12-61
CAP CER 0.012UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC SW P-CH HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 32V datasheet.pdf
HOLDER 4 AAA CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf