Microsemi Analog Mixed Signal LXMG1813-12-61
LXMG1813-12-61 picture photo
Mfg. Part Number
LXMG1813-12-61
Manufacturer
Product Category
Inverters
Brief Description
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG
Datasheet Download
LXMG1813-12-61.pdf
Availability of LXMG1813-12-61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXMG1813-12-61 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXMG1813-12-61
Internal Part NumberEIS-LXMG1813-12-61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCCFL/LED Modules 26/May/2012
Multiple Devices 12/Mar/2014
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyInverters
SeriesPanelMatch™
Voltage - Input12V
Output1600V
TypeInverters for CCFL and UV Lamps
Size / Dimension4.33" L x 0.63" W x 0.24" H (110mm x 16mm x 6mm)
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXMG1813-12-61
Related LinksLXMG181, LXMG1813-12-61 Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LXMG1813-12-61 Details Description
Related parts for LXMG1813-12-61
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
STEPPER MOTOR 5VDC 7.5DEG BI datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 5POS datasheet.pdf
STANDOFF STUD MNT 5MM 6.3"L BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO-220AA datasheet.pdf
TIP CABLE INSERTION SHOE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 120POS VERT SMD datasheet.pdf