Hirose Electric Co Ltd HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
HIF3H-16DA-2.54DSA(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3H-16DA-2.54DSA(75).pdf
Availability of HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
QUANTITY
HIF3H-16DA-2.54DSA(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
Related LinksHIF3H-16DA-, HIF3H-16DA-2.54DSA(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-16DA-2.54DSA(75) Details Description
Related parts for HIF3H-16DA-2.54DSA(75)
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LEFT datasheet.pdf
CONN CLIP WITH FASTON GROUND TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 80POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4100K 1500MA datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf