Vicor Corporation V110B5H100BL
V110B5H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B5H100BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V110B5H100BL.pdf
Availability of V110B5H100BL
QUANTITY
V110B5H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5H100BL
Internal Part NumberEIS-V110B5H100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5H100BL
Related LinksV110B5, V110B5H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5H100BL Details Description
Related parts for V110B5H100BL
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf