Excelsys Technologies Ltd LXV100-054SW
LXV100-054SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV100-054SW
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 1.75A
Datasheet Download
LXV100-054SW.pdf
Availability of LXV100-054SW
QUANTITY
LXV100-054SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV100-054SW
Internal Part NumberEIS-LXV100-054SW
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output54V
Current - Output (Max)1.75A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV100-054SW
Related LinksLXV100, LXV100-054SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV100-054SW Details Description
Related parts for LXV100-054SW
CONN HEADER 3MM 3POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 300V 150A TO-93 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VESM datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf