Excelsys Technologies Ltd LXV96-048SW
LXV96-048SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV96-048SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 2A
Datasheet Download
LXV96-048SW.pdf
Availability of LXV96-048SW
QUANTITY
LXV96-048SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV96-048SW
Internal Part NumberEIS-LXV96-048SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXV96
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.91" L x 2.66" W x 1.46" H (201.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV96-048SW
Related LinksLXV96, LXV96-048SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV96-048SW Details Description
Related parts for LXV96-048SW
VARISTOR 820V 28.8KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.75 OHM 1% 5W datasheet.pdf
INSERT PSA.1S.305. FOR 5LV datasheet.pdf
PTC HEATER 90C .050" datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf