United Chemi-Con LXY16VB471M10X16LL
LXY16VB471M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY16VB471M10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
LXY16VB471M10X16LL.pdf
Availability of LXY16VB471M10X16LL
QUANTITY
LXY16VB471M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY16VB471M10X16LL
Internal Part NumberEIS-LXY16VB471M10X16LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY16VB471M10X16LL
Related LinksLXY16VB47, LXY16VB471M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY16VB471M10X16LL Details Description
Related parts for LXY16VB471M10X16LL
CONN HEADER .100" 27POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 1M1 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE 7050 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf