United Chemi-Con LXY25VB151M8X12LL
LXY25VB151M8X12LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY25VB151M8X12LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
LXY25VB151M8X12LL.pdf
Availability of LXY25VB151M8X12LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXY25VB151M8X12LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY25VB151M8X12LL
Internal Part NumberEIS-LXY25VB151M8X12LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current445mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY25VB151M8X12LL
Related LinksLXY25VB1, LXY25VB151M8X12LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY25VB151M8X12LL Details Description
Related parts for LXY25VB151M8X12LL
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SGL HS 9A 8SOIC datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf