United Chemi-Con LXY25VB152M12X30LL
LXY25VB152M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY25VB152M12X30LL
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
LXY25VB152M12X30LL.pdf
Availability of LXY25VB152M12X30LL
QUANTITY
LXY25VB152M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY25VB152M12X30LL
Internal Part NumberEIS-LXY25VB152M12X30LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY25VB152M12X30LL
Related LinksLXY25VB15, LXY25VB152M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY25VB152M12X30LL Details Description
Related parts for LXY25VB152M12X30LL
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC ADC 11BIT SER 125M 64TQFP datasheet.pdf
IC LI-ION CHRG 800MA 6.6V 10SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 110A D2PAK datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRNT PNL AMC MTCA RC1.2 3LED datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf