United Chemi-Con LXY35VB221M10X16LL
LXY35VB221M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY35VB221M10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXY35VB221M10X16LL.pdf
Availability of LXY35VB221M10X16LL
QUANTITY
LXY35VB221M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY35VB221M10X16LL
Internal Part NumberEIS-LXY35VB221M10X16LL
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY35VB221M10X16LL
Related LinksLXY35VB22, LXY35VB221M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY35VB221M10X16LL Details Description
Related parts for LXY35VB221M10X16LL
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB datasheet.pdf
SOLDERSHIELD SPLICE 20-16AWG BLU datasheet.pdf
RES 0.44 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN FILTER 120MM 30PPI datasheet.pdf
HOLDER WITHOUT LED 3MM 3PLACE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 1000V 20% 3KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf