United Chemi-Con LXY50VB122M16X35LL
LXY50VB122M16X35LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB122M16X35LL
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB122M16X35LL.pdf
Availability of LXY50VB122M16X35LL
QUANTITY
LXY50VB122M16X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB122M16X35LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB122M16X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.32A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB122M16X35LL
Related LinksLXY50VB12, LXY50VB122M16X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB122M16X35LL Details Description
Related parts for LXY50VB122M16X35LL
TERM SOLDER TURRET .219" .125"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8DSBGA datasheet.pdf
CAMERA FLAT MONOCHROME datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
VARISTOR 6V 50A DISC 5MM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
4R RA REC STB 1GP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 340MA 1.64 OHM datasheet.pdf