United Chemi-Con LXZ10VB222M12X20LL
LXZ10VB222M12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ10VB222M12X20LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
LXZ10VB222M12X20LL.pdf
Availability of LXZ10VB222M12X20LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXZ10VB222M12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ10VB222M12X20LL
Internal Part NumberEIS-LXZ10VB222M12X20LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ10VB222M12X20LL
Related LinksLXZ10VB22, LXZ10VB222M12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ10VB222M12X20LL Details Description
Related parts for LXZ10VB222M12X20LL
IC I/O CONTROLLER 128-PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 1/2" datasheet.pdf
LC-SC DUPLEX 10G 2MY datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 21.8VC SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A A-MELF datasheet.pdf
IND CM 9 MH 1.45A TH NPB datasheet.pdf