Nichicon UMA1V470MDD1TE
UMA1V470MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA1V470MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMA1V470MDD1TE.pdf
Availability of UMA1V470MDD1TE
QUANTITY
UMA1V470MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1V470MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA1V470MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1V470MDD1TE
Related LinksUMA1V47, UMA1V470MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1V470MDD1TE Details Description
Related parts for UMA1V470MDD1TE
RES SMD 2.61KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 240MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf