United Chemi-Con LXZ10VB682M16X30LL
LXZ10VB682M16X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ10VB682M16X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
LXZ10VB682M16X30LL.pdf
Availability of LXZ10VB682M16X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXZ10VB682M16X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ10VB682M16X30LL
Internal Part NumberEIS-LXZ10VB682M16X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.01A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ10VB682M16X30LL
Related LinksLXZ10VB68, LXZ10VB682M16X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ10VB682M16X30LL Details Description
Related parts for LXZ10VB682M16X30LL
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.22UF 0402 datasheet.pdf