United Chemi-Con LXZ35VB221M8X15LL
LXZ35VB221M8X15LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB221M8X15LL
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB221M8X15LL.pdf
Availability of LXZ35VB221M8X15LL
QUANTITY
LXZ35VB221M8X15LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB221M8X15LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB221M8X15LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB221M8X15LL
Related LinksLXZ35VB2, LXZ35VB221M8X15LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB221M8X15LL Details Description
Related parts for LXZ35VB221M8X15LL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 74 50/CD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf