United Chemi-Con LXZ35VB271M8X20LL
LXZ35VB271M8X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB271M8X20LL
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB271M8X20LL.pdf
Availability of LXZ35VB271M8X20LL
QUANTITY
LXZ35VB271M8X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB271M8X20LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB271M8X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB271M8X20LL
Related LinksLXZ35VB2, LXZ35VB271M8X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB271M8X20LL Details Description
Related parts for LXZ35VB271M8X20LL
RES SMD 43.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SURFACE DISC 5X7/8" S SFN datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf