United Chemi-Con LXZ35VB272M16X35LL
LXZ35VB272M16X35LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB272M16X35LL
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB272M16X35LL.pdf
Availability of LXZ35VB272M16X35LL
QUANTITY
LXZ35VB272M16X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB272M16X35LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB272M16X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB272M16X35LL
Related LinksLXZ35VB27, LXZ35VB272M16X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB272M16X35LL Details Description
Related parts for LXZ35VB272M16X35LL
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 4/0AWG 3/8" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf