United Chemi-Con LXZ50VB101M8X12LL
LXZ50VB101M8X12LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ50VB101M8X12LL
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXZ50VB101M8X12LL.pdf
Availability of LXZ50VB101M8X12LL
QUANTITY
LXZ50VB101M8X12LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ50VB101M8X12LL
Internal Part NumberEIS-LXZ50VB101M8X12LL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current485mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ50VB101M8X12LL
Related LinksLXZ50VB1, LXZ50VB101M8X12LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ50VB101M8X12LL Details Description
Related parts for LXZ50VB101M8X12LL
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262 datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 25 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf