United Chemi-Con LXZ50VB47RM6X11LL
LXZ50VB47RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ50VB47RM6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXZ50VB47RM6X11LL.pdf
Availability of LXZ50VB47RM6X11LL
QUANTITY
LXZ50VB47RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ50VB47RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-LXZ50VB47RM6X11LL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ50VB47RM6X11LL
Related LinksLXZ50VB4, LXZ50VB47RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ50VB47RM6X11LL Details Description
Related parts for LXZ50VB47RM6X11LL
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR50S/AE50G/X datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 12CK datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOT323 datasheet.pdf