United Chemi-Con LXZ50VB821M12X35LL
LXZ50VB821M12X35LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ50VB821M12X35LL
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXZ50VB821M12X35LL.pdf
Availability of LXZ50VB821M12X35LL
QUANTITY
LXZ50VB821M12X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ50VB821M12X35LL
Internal Part NumberEIS-LXZ50VB821M12X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ50VB821M12X35LL
Related LinksLXZ50VB82, LXZ50VB821M12X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ50VB821M12X35LL Details Description
Related parts for LXZ50VB821M12X35LL
IC BUFF/DVR SCHMT TRIG SOT553 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 48DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
BAG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 16POS BRD-FPC datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V GREEN datasheet.pdf