United Chemi-Con LXZ6.3VB123M18X30LL
LXZ6.3VB123M18X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ6.3VB123M18X30LL
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
LXZ6.3VB123M18X30LL.pdf
Availability of LXZ6.3VB123M18X30LL
QUANTITY
LXZ6.3VB123M18X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ6.3VB123M18X30LL
Internal Part NumberEIS-LXZ6.3VB123M18X30LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.33A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ6.3VB123M18X30LL
Related LinksLXZ6.3VB1, LXZ6.3VB123M18X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ6.3VB123M18X30LL Details Description
Related parts for LXZ6.3VB123M18X30LL
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 6 IN datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LGH 1/2L BOOT KIT POS STOP datasheet.pdf
26500 7C 7#16 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf