Vishay/BCcomponents SFR25H0003603JR500
SFR25H0003603JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003603JR500
Brief Description
RES 360K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003603JR500.pdf
Availability of SFR25H0003603JR500
QUANTITY
SFR25H0003603JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003603JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003603JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003603JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003603JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003603JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003603JR500
RES 220K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.9A SSOT3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 400MA SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf