United Chemi-Con LXZ6.3VB222M10X25LL
LXZ6.3VB222M10X25LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ6.3VB222M10X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
LXZ6.3VB222M10X25LL.pdf
Availability of LXZ6.3VB222M10X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXZ6.3VB222M10X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ6.3VB222M10X25LL
Internal Part NumberEIS-LXZ6.3VB222M10X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ6.3VB222M10X25LL
Related LinksLXZ6.3VB2, LXZ6.3VB222M10X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ6.3VB222M10X25LL Details Description
Related parts for LXZ6.3VB222M10X25LL
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MICRO RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 5POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 65A TO247-2 datasheet.pdf