Omron Automation & Safety LY2F-AC110/120
LY2F-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2F-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
LY2F-AC110/120.pdf
Availability of LY2F-AC110/120
QUANTITY
LY2F-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2F-AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2F-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2F-AC110/120
Related LinksLY2F-AC, LY2F-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2F-AC110/120 Details Description
Related parts for LY2F-AC110/120
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN 8-MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 3A 10V datasheet.pdf
KIT STARTER EFM32 GECKO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf