Omron Automation & Safety LY2N-CR-AC24
LY2N-CR-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
LY2N-CR-AC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
LY2N-CR-AC24.pdf
Availability of LY2N-CR-AC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LY2N-CR-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2N-CR-AC24
Internal Part NumberEIS-LY2N-CR-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current46mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator, RC Circuit
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance180 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2N-CR-AC24
Related LinksLY2N-C, LY2N-CR-AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2N-CR-AC24 Details Description
Related parts for LY2N-CR-AC24
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf