Omron Automation & Safety LY2N-DC24
LY2N-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
LY2N-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
LY2N-DC24.pdf
Availability of LY2N-DC24
QUANTITY
LY2N-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2N-DC24
Internal Part NumberEIS-LY2N-DC24
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2N-DC24
Related LinksLY2N, LY2N-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2N-DC24 Details Description
Related parts for LY2N-DC24
CLEANER STATICIDE CONDUCTIVE 1QT datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .75" datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3.6V 3A datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf