Omron Automation & Safety LY2Z-0 AC110/120
LY2Z-0 AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2Z-0 AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
LY2Z-0 AC110/120.pdf
Availability of LY2Z-0 AC110/120
QUANTITY
LY2Z-0 AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2Z-0 AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2Z-0 AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2Z-0 AC110/120
Related LinksLY2Z-0 A, LY2Z-0 AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2Z-0 AC110/120 Details Description
Related parts for LY2Z-0 AC110/120
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 15POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf