Omron Automation & Safety LY2Z-AC100/110
LY2Z-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
LY2Z-AC100/110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Datasheet Download
LY2Z-AC100/110.pdf
Availability of LY2Z-AC100/110
QUANTITY
LY2Z-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2Z-AC100/110
Internal Part NumberEIS-LY2Z-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2Z-AC100/110
Related LinksLY2Z-AC, LY2Z-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2Z-AC100/110 Details Description
Related parts for LY2Z-AC100/110
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 256CCLG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
CIR 6C 6#16S FR SKT PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf