Omron Automation & Safety LY2ZN-CR AC110/120
LY2ZN-CR AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2ZN-CR AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
LY2ZN-CR AC110/120.pdf
Availability of LY2ZN-CR AC110/120
QUANTITY
LY2ZN-CR AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2ZN-CR AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2ZN-CR AC110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator, RC Circuit
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2ZN-CR AC110/120
Related LinksLY2ZN-CR , LY2ZN-CR AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2ZN-CR AC110/120 Details Description
Related parts for LY2ZN-CR AC110/120
RES SMD 0.33 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf