Omron Automation & Safety LY4-AC100/110
LY4-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
LY4-AC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Datasheet Download
LY4-AC100/110.pdf
Availability of LY4-AC100/110
QUANTITY
LY4-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY4-AC100/110
Internal Part NumberEIS-LY4-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.8mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance1.8 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY4-AC100/110
Related LinksLY4-AC, LY4-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY4-AC100/110 Details Description
Related parts for LY4-AC100/110
RES SMD 6.34KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1A 174 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOT1061 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W MELF datasheet.pdf