Omron Automation & Safety LY4-AC200/220
LY4-AC200/220 picture photo
Mfg. Part Number
LY4-AC200/220
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V
Datasheet Download
LY4-AC200/220.pdf
Availability of LY4-AC200/220
QUANTITY
LY4-AC200/220 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY4-AC200/220
Internal Part NumberEIS-LY4-AC200/220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.2mA
Coil Voltage220VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2.5 VA
Coil Resistance6.7 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY4-AC200/220
Related LinksLY4-AC, LY4-AC200/220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY4-AC200/220 Details Description
Related parts for LY4-AC200/220
JACK TEST HORZ LOW PRO YELLOW SN datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10.8NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT WALL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SQ MOUNTING FLANGE METAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf