LED Engin Inc. LZ1-10WW00-0030
LZ1-10WW00-0030 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-10WW00-0030
Brief Description
LED EMITTER WHT 180LM STAR MCPCB
Datasheet Download
LZ1-10WW00-0030.pdf
Availability of LZ1-10WW00-0030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LZ1-10WW00-0030 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-10WW00-0030
Internal Part NumberEIS-LZ1-10WW00-0030
PCN Obsolescence/ EOLWarm White Emmiters 30/Apr/2015
SeriesLZ1
PackagingReel
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test180 lm (146 lm ~ 220 lm)
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.6V
Lumens/Watt @ Current - Test50 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)85 (Typ)
Viewing Angle85°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height4.50mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-10WW00-0030
Related LinksLZ1-10W, LZ1-10WW00-0030 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-10WW00-0030 Details Description
Related parts for LZ1-10WW00-0030
CONN RECEPT 86POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-5.5V 10A datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM .05A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CS SWITCH SPST-NO SIM RLLR LVR datasheet.pdf
RES 510K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X12 85OHM OPEN SN datasheet.pdf