LED Engin Inc. LZ4-40U600-0000
LZ4-40U600-0000 picture photo
Mfg. Part Number
LZ4-40U600-0000
Manufacturer
Product Category
Infrared, UV, Visible Emitters
Brief Description
EMITTER UV 365NM 700MA STAR
Datasheet Download
LZ4-40U600-0000.pdf
Availability of LZ4-40U600-0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LZ4-40U600-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ4-40U600-0000
Internal Part NumberEIS-LZ4-40U600-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLZ4/C-y0U600 Devices 03/Jun/2015
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyInfrared, UV, Visible Emitters
Series-
PackagingTray
TypeUV
Current - DC Forward (If) (Max)700mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If-
Wavelength365nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)16.4V
Viewing Angle115°
OrientationTop View
Operating Temperature100°C (TJ)
Mounting TypeScrew Mount
Package / CaseStar Array
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ4-40U600-0000
Related LinksLZ4-40U, LZ4-40U600-0000 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ4-40U600-0000 Details Description
Related parts for LZ4-40U600-0000
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC 900MA POWER DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SOD128 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 18.8NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
SIGN 7"X5" BLACK/ORANGE/WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf