Copal Electronics M-22E10-050 200
M-22E10-050 200 picture photo
Mfg. Part Number
M-22E10-050 200
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
M-22E10-050 200.pdf
Availability of M-22E10-050 200
QUANTITY
M-22E10-050 200 Order Process
Ship out your order
Specifications of M-22E10-050 200
Internal Part NumberEIS-M-22E10-050 200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesM-22
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.906" (23.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M-22E10-050 200
Related LinksM-22E10, M-22E10-050 200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
M-22E10-050 200 Details Description
Related parts for M-22E10-050 200
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BCD-TO-DEC DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
CORDSET MALE-FEMALE 6' 16/4 PVC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE 4A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
MOD EVAL 720MHZ TI TVP DECODER datasheet.pdf