API Delevan M0820-68K
M0820-68K picture photo
Mfg. Part Number
M0820-68K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 58MA 13.8 OHM SMD
Datasheet Download
M0820-68K.pdf
Availability of M0820-68K
QUANTITY
M0820-68K Order Process
Ship out your order
Specifications of M0820-68K
Internal Part NumberEIS-M0820-68K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM0820
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating58mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.8 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.255" L x 0.095" W (6.48mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M0820-68K
Related LinksM082, M0820-68K Datasheet, API Delevan Distributor
M0820-68K Details Description
Related parts for M0820-68K
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BRIDGE DVR 3PH 600V 28-SOIC datasheet.pdf
CONN MALE TERM 14-18AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 83MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.8UH 7.5A 12.6 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf