Vishay/Dale RNC60H2741FSR36
RNC60H2741FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2741FSR36
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2741FSR36.pdf
Availability of RNC60H2741FSR36
QUANTITY
RNC60H2741FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2741FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2741FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2741FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2741FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2741FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2741FSR36
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPN DRN 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC CONV SERIAL-TO-USB 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf