API Delevan M0820-70K
M0820-70K picture photo
Mfg. Part Number
M0820-70K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 50MA 19 OHM SMD
Datasheet Download
M0820-70K.pdf
Availability of M0820-70K
QUANTITY
M0820-70K Order Process
Ship out your order
Specifications of M0820-70K
Internal Part NumberEIS-M0820-70K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM0820
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.255" L x 0.095" W (6.48mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M0820-70K
Related LinksM082, M0820-70K Datasheet, API Delevan Distributor
M0820-70K Details Description
Related parts for M0820-70K
FIXED IND 22NH 500MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 288-BGA datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
RES 16.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LC QTERM SM BARE FIBER 12 CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MGRID 2MM DUAL SMT HDR 40 CKT datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf