CTS Electronic Components M15733/61-0008
M15733/61-0008 picture photo
Mfg. Part Number
M15733/61-0008
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER EMI 1000 PF PI TYPE MIL
Datasheet Download
M15733/61-0008.pdf
Availability of M15733/61-0008
QUANTITY
M15733/61-0008 Order Process
Ship out your order
Specifications of M15733/61-0008
Internal Part NumberEIS-M15733/61-0008
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTusonix
Standard Package100
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Series-
PackagingBulk
TypeLow Pass
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current10A
ValuesC = 1000pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsMIL-PRF-15733
Package / CaseAxial, Bushing, 1 Turret Lead
Size / Dimension0.187" Dia x 0.359" L (4.75mm x 9.12mm)
Height-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M15733/61-0008
Related LinksM15733/, M15733/61-0008 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
M15733/61-0008 Details Description
Related parts for M15733/61-0008
INSERTION BRIDGE 3POS INSULATED datasheet.pdf
VARISTOR 2500V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 258K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf