Omron Automation & Safety M16-JW-24D
M16-JW-24D picture photo
Mfg. Part Number
M16-JW-24D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 24V LED RECT WHITE
Datasheet Download
M16-JW-24D.pdf
Availability of M16-JW-24D
QUANTITY
M16-JW-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M16-JW-24D
Internal Part NumberEIS-M16-JW-24D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M16-JW-24D
Related LinksM16-J, M16-JW-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M16-JW-24D Details Description
Related parts for M16-JW-24D
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 60CKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf