Ohmite MOX-400231005FE
MOX-400231005FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-400231005FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-400231005FE.pdf
Availability of MOX-400231005FE
QUANTITY
MOX-400231005FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-400231005FE
Internal Part NumberEIS-MOX-400231005FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.581" L (4.19mm x 14.78mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-400231005FE
Related LinksMOX-400, MOX-400231005FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-400231005FE Details Description
Related parts for MOX-400231005FE
SSD 168GB SCSI datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HD ARRAY195POS MALE GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
NOISE FILTER COM 50 OHM 5V 0504 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf