Omron Automation & Safety M165-AA-24D
M165-AA-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-AA-24D
Brief Description
PILOT LIGHT 24V LED SQUARE BLUE
Datasheet Download
M165-AA-24D.pdf
Availability of M165-AA-24D
QUANTITY
M165-AA-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AA-24D
Internal Part NumberEIS-M165-AA-24D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AA-24D
Related LinksM165-, M165-AA-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AA-24D Details Description
Related parts for M165-AA-24D
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
3A FLEXCAP LOW DROPOUT LINEAR RE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 18A TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 491.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf