Omron Automation & Safety M165-AG-24
M165-AG-24 picture photo
Mfg. Part Number
M165-AG-24
Brief Description
PILOT LIGHT 24V INCAND SQR GREEN
Datasheet Download
M165-AG-24.pdf
Availability of M165-AG-24
QUANTITY
M165-AG-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AG-24
Internal Part NumberEIS-M165-AG-24
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AG-24
Related LinksM165-, M165-AG-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AG-24 Details Description
Related parts for M165-AG-24
CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
LED DOME 583NM YLW DIFF RA AXIAL datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 37A DIRECTFET-MX datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf