Omron Automation & Safety M165-AG-24D
M165-AG-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-AG-24D
Brief Description
PILOT LIGHT SQUARE GREEN
Datasheet Download
M165-AG-24D.pdf
Availability of M165-AG-24D
QUANTITY
M165-AG-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AG-24D
Internal Part NumberEIS-M165-AG-24D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AG-24D
Related LinksM165-, M165-AG-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AG-24D Details Description
Related parts for M165-AG-24D
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER 433MHZ MS SERIES datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 12"X60 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf