Omron Automation & Safety M165-AY-24D
M165-AY-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-AY-24D
Brief Description
PILOT LIGHT SQUARE YELLOW
Datasheet Download
M165-AY-24D.pdf
Availability of M165-AY-24D
QUANTITY
M165-AY-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AY-24D
Internal Part NumberEIS-M165-AY-24D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AY-24D
Related LinksM165-, M165-AY-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AY-24D Details Description
Related parts for M165-AY-24D
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 250VDC datasheet.pdf