Omron Automation & Safety M165-JA-12D
M165-JA-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-JA-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED RECTANG BLUE
Datasheet Download
M165-JA-12D.pdf
Availability of M165-JA-12D
QUANTITY
M165-JA-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JA-12D
Internal Part NumberEIS-M165-JA-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JA-12D
Related LinksM165-, M165-JA-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JA-12D Details Description
Related parts for M165-JA-12D
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CALIBRE TYPE L datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 90A 1400V datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf