Omron Automation & Safety M165-JG-24D
M165-JG-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-JG-24D
Brief Description
PILOT LIGHT RECTANGLE GREEN
Datasheet Download
M165-JG-24D.pdf
Availability of M165-JG-24D
QUANTITY
M165-JG-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JG-24D
Internal Part NumberEIS-M165-JG-24D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JG-24D
Related LinksM165-, M165-JG-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JG-24D Details Description
Related parts for M165-JG-24D
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 1% 0603 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf