Omron Automation & Safety M165-TG-12
M165-TG-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-TG-12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND ROUND GRN
Datasheet Download
M165-TG-12.pdf
Availability of M165-TG-12
QUANTITY
M165-TG-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TG-12
Internal Part NumberEIS-M165-TG-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65
FeaturesOil Resistant
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TG-12
Related LinksM165-, M165-TG-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TG-12 Details Description
Related parts for M165-TG-12
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM HI7190 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC TCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf