Omron Automation & Safety M165-TG-12D
M165-TG-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TG-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED ROUND GREEN
Datasheet Download
M165-TG-12D.pdf
Availability of M165-TG-12D
QUANTITY
M165-TG-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TG-12D
Internal Part NumberEIS-M165-TG-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TG-12D
Related LinksM165-, M165-TG-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TG-12D Details Description
Related parts for M165-TG-12D
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf