Omron Automation & Safety M165-TR-24
M165-TR-24 picture photo
Mfg. Part Number
M165-TR-24
Brief Description
PILOT LIGHT 24V INCAND ROUND RED
Datasheet Download
M165-TR-24.pdf
Availability of M165-TR-24
QUANTITY
M165-TR-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TR-24
Internal Part NumberEIS-M165-TR-24
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TR-24
Related LinksM165-, M165-TR-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TR-24 Details Description
Related parts for M165-TR-24
RELAY OPTO MULTIFUNC 120MA 8FLPK datasheet.pdf
CABLE ASSY,2.5BAY,SM DUAL,6 M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SVF 7.62HP/04/180SF SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf